Welcome to Vlora

Vrau bashkëshorten rumune, shqiptari rrëfen detajet: Ja si e planifikova arratisjen drejt Shqipërisë

49-vjeçari Avni Mecja, shqiptari që vrau 35-vjeçaren Alexandra Elena Mocanune në banesën në Bolzano ku jetonin, ka rrëfyer vrasjen e gruas së tij mëngjesin e së dielës. Burri u ul mbrëmë në aeroportin e Veronës me një avion që u nis nga Shqipëria, ku policia e priti për ta arrestuar. Ai kishte vendosur të dorëzohej, ndoshta i bindur nga të afërmit e tij.

Gruaja ishte zhvendosur në Trentino pasi jetonte në Verona për t’i shpëtuar burrit të dhunshëm, të cilin e kishte denoncuar tashmë dy vjet më parë. Më pas u afruan, ai iu bashkua asaj në Bolzano dhe ndodhi tragjedia. Aleksandra dyshohet se është goditur me dhunë, mendohet me një send të mprehtë, i cili megjithatë nuk është gjetur ende.

Dhe pikërisht nga Veneto nisi arratisja e vrasësit: Avni Mecja doli nga banesa me makinën e gruas për të mbërritur fillimisht në Verona dhe prej andej në aeroportin e Trevisos. Me avion ai erdhi në Shqipëri, në vendin e tij të origjinës. Por, para se të arratisej, ai telefonoi vëllain e tij në kryeqytetin Veroneze dhe i tha se duhej të zhdukej sepse ishte në kërkim. Dhe nga ajo thirrje u vu në lëvizje makineria e drejtësisë. Vëllai e kuptoi menjëherë se diçka e rëndë kishte ndodhur dhe thirri policinë, e cila gjeti trupin e pajetë të gruas, një banakiere me origjinë nga Rumania. Trupi i pajetë u gjet pasditen e së dielës nga zjarrfikësit dhe agjentët e ekipit celular të komisariatit të Bolzanos.

Dje, ndoshta pasi është bindur nga të afërmit e tij, shqiptari ka marrë sërish avionin dhe është kthyer në Itali. Tashmë në aeroportin e Veronës e priste skuadra e lëvizshme, e cila e çoi në prokurorinë e Bolzanos, ku më në fund rrëfeu krimin gjatë natës. Tani ai është në burg.

Mecja u largua rreth orës 3 të natës së sotme nga zyrat e prokurorisë së Bolzanos në Piazza Tribunale. Ai mbante syze dielli dhe një kapak të zi. Ishte një marrje e gjatë në pyetje. Burri mund të ketë vrarë partneren e tij të shtunën në mbrëmje.

Çfarë ndodhi rreth orës 21:30 të së shtunës 22 tetor në Bolzano -në apartamentin numër 82 në katin e pestë të rrugës numër 42 në viale Trieste mund të raportohet vetëm nga Mecja. Ora tregohej në disa dëshmi të fqinjëve që kishin dëgjuar bisedën mes të dyve. Gjatë natës, pasi kishte vrarë partneren e tij, burri kishte organizuar arratisjen për në Shqipëri. Të dielën në mëngjes nisja nga Bolzano me makinën e Alexandra Elenës, një Ford Focus, për në aeroportin e Trevisos nga ku do të duhej të hipte në një fluturim për në Shqipëri.

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.