Welcome to Vlora

”Corriere della sera”: Veç plazheve, Shqipëria ka edhe thesare të tjera për t’u zbuluar

Edhe pse Toka e Shqiponjave nuk është më e huaj për italianët, shumë prej tyre janë mësuar ta njohin atë mbi të gjitha për plazhet e saj dhe për Tiranën e gjallë, qendrën ekonomike, kulturore dhe tregtare të vendit, shkruan Francesca Masotti për gazetën më të njohur italiane ”Corriere della sera”.

Thesare të fshehura për t’u zbuluar

Megjithatë, Shqipëria është shumë më tepër se kaq. Sigurisht, plazhet ikonë të rivierës joniane së bashku me kryeqytetin e gjallë përbëjnë burimin kryesor të tërheqjes për turistët, por i gjithë vendi ballkanik, nga veriu në jug, nga perëndimi në lindje, është një thesar me thesare të panjohura që ia vlen të vizitohet.

Laguna, manastire dhe kuzhinë e pasur

Territori shqiptar fsheh liqene të thella, manastire të lashta, male të shenjta, kështjella, lumenj të pandotur dhe fshatra me shtëpi prej guri, aq sugjestionuese sa duket se kanë mbetur të paprekura me kalimin e kohës.

Dhe pastaj, përsëri, laguna ku jetojnë kafshë të rrezikuara, bunkerë të rinovuar dhe  të shndërruar në ndalesa turistike të paharrueshme, punishte për rikuperimin e zejeve lokale, zona arkeologjike me vlera të paçmueshme dhe një kuzhinë të pasur, ku nuk ke nevojë të kesh zili kuzhinat më të njohura evropiane.

Në brendësi të vendit dhe malet

Shqipëria është një tokë pjesërisht e egër dhe e paeksploruar dhe, pikërisht për këtë arsye, një destinacion i aftë për të kënaqur çdo lloj vizitori. Nga pjesa e brendshme jugore deri te  Bjeshkët e Namuna duke kaluar nëpër fshatrat në kufirin verior maqedonas dhe lagunat e bregdetit të Adriatikut, Shqipëria është një surprizë e vazhdueshme.

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.