Welcome to Vlora

Lufta anulon prenotimet në Vlorë, hotelet turistike humbën ukrainasit dhe bjellorusët

Turizmi në Vlorë mbështetet të fluksi vendas por më së shumti nga turistët e Europës lindore që zakonisht nisnin pushimet që në muajin prill. Por këtë vit ukrainasit dhe bjellorusët do mungojnë për shkak të luftës, dhe kjo duket edhe tek prenotimet e anuluara, veçanërisht nga këto dy vende.

Një vit më parë në këtë kohe turistët kishin mbërritur, ndërsa sot në Vlorë janë vetëm disa familje të refugjatëve të ikur nga lufta. Kjo shtyn operatorët turistikë të mendojnë se do përballen me një vit turistik aspak të mirë ndërsa edhe kostot janë rritur.

Por ky nuk është i vetmi shqetësim. Në Vlorë përveç turistëve mungojnë edhe punëtorët. Çdo hotel e restonat në qytet ka mungesa në personel.

Vlora për një muaj prej nisjen e sezonit turistik, shpresa e vetme mbeten shqiptarët e Kosovës dhe Maqedonisë së veriut që pritet të mbërrijnë pas përfundimit të muajit te Ramazanit . Top Channel

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.