Welcome to Vlora

Ukrainasi i bashkohet Flamurtarit/ Futbollisti 16-vjeçar kthehet si refugjat lufte në Vlorë

Bogdan Kalinicenko është një portier që mbërriti në Vlorë si refugjat nga Ukraina.

16-vjeçari sot aktivizohet me Flamurtarin.  Para luftës, ai luante me një ekip lokal në Ukrainë.

Kam ardhur me nënën dhe vëllain tim në Shqipëri pasi është një  vend i sigurt dhe ne ndihemi të qetë këtu, ndërsa në Ukrainë  kam lënë babanë dhe gjyshërit. Ardhja ime në Vlorë  nuk është e rastësishme  pasi kemi ardhur në këtë qytet bregdetar gjatë verës për pushime”, thotë Bogdan Kalinicenko.

Bogdani është trishtuar, por stërvitja e bën të harrojë për pak çaste luftën:

“Kur erdha për pushime kam vizituar stadiumin. Është shumë e çuditshme, pasi dikur u pata thënë djemve të  ekipit ‘do të luajmë dy skuadrat një ndeshje’[ dhe fati e sjell qe unë të luaj sot me këtë  skuadër. Ndihem mjaft mirë me ekipin dhe atmosferën këtu. Por nuk e di nëse në  vijim do të jem pjesë  e skuadrës pasi më duhet të mendohem mirë për këtë  vendim”.

Për trajnerin e Flamurtarit Dritan Resuli,pranimi I lojtarit për stërvitje pranë ekipit do të thotë solidaritetit me Ukrainën dhe popullin  e saj në këto ditë të vështira.

Dhjetëra ukrainas që ikin nga lufta strehohen në Vlorë. Shumë prej tyre nuk duan të abuzojnë me bujarinë dhe po kërkojnë  punën.

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.