Welcome to Vlora

‘U dogjëm nga benzina’/ Siriani që shpëtoi nga mbytja në Vlorë: Donim të iknim në Itali, Europë

Dëshmia e një siriani i cili në ishte në gomone me 49 persona të tjerë në Vlorë është bërë publike. I riu është shprehur se destinacioni i tyre ishte Italia.

Ai po shoqëronte të motrën ndërsa në gomone ishte sëbashku me dy motrat dhe nipin 7 vjeçar. Personi me inicialet XH.M është shprehur se klandestinët do të shkonin drejt Italisë apo kudo në Europë

”Paratë i ka paguar im vëlla , nuk e di sa lek ka paguar, ne donim të shkonim në Itali ….në Europë , kudoqoftë. Kemi qëndruar për rreth 3 orë në det, u dogjëm nga benzina.”.

Rreth 50 klandestinë nga Lindja e Mesme ( Sirianë) qëndruan mbi 3 orë në përballje në det të hapur me motin e keq. Ata tentuan të kalonin ilegalisht kufirin drejt Italisë me gomone të ndihmuar edhe nga një grup traf ikantësh shqiptare.

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.