Welcome to Vlora

Histori prekëse! I ati burgoset në Greqi, familja nuk e dinte ishte gjallë apo ishte larguar na jeta

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare ka qenë një vajze 14-vjeçare e quajtur Eriselda. Ajo ka ardhur t’i bëjë një surprizë mamit të saj dhe t’i thotë se gjithmonë do jetë pranë saj dhe nuk do e lejë kurrë vetë. Ndër të tjera ajo rrëfeu dhe historinë e vështirë të prindërve të saj.

Eriselda: E kam pasur gjithmonë ëndërr që të vija këtu dhe t’i bëja mamit një surprizë. Jam 14 vjeç, banoj në Bathore dhe jam me origjinë nga Dibra. Ardit Gjebrea: Më trego si ka qenë njohja e mamit me babin dhe si ka qenë historia e tyre. Eriselda: Ka qenë me shkuesi. Në prag fejese babi burgoset në Greqi padrejtësisht, ku gati për një vit familja e babit dhe mami nuk e dinin fare se ishte apo jo gjallë. Pas një viti vjen lajmi që edhe i gëzoi jashtë mase por edhe që i mërziti.

Ardit Gjebrea: E kërkonit në Greqi, nuk kishte ndonjë shok. I pyesnim, thoshin është larguar, nuk e dimë ku është. Nuk e dinte askush që e kishte arrestuar policia. Eriselda: Lajmi i mirë ishte që ai ishte gjallë dhe lajmi i keq që ishte burgosur dhe dënuar me 5 vite burg. Bëri 5 vite burg dhe aty kaloi një depresion, një sëmundje që vuan dhe sot e kësaj dite dhe është i pamundur që të punojë.

Ardit Gjebrea: Kur erdhi babi nga Greqia, ishte i martuar me mamin? Eriselda: Jo, ishte në prag fejese. Ardit Gjebrea: Por mami e priti babin dhe nuk mendoi për asnjë moment ta linte babin?

Eriselda: Jo. 6 muaj pasi lindi Eriselda prindërit lëvizën nga Dibra dhe erdhën në një fshat të Tiranës, në Baldushk ku kanë jetuar për 8 vite me radhë. Për të shkuar në shkollë ajo çohej që në orën 5  sepse e kishte 1 orë e 30 minuta larg. Ajo merrte dhe dru me vete nga shtëpia që të ngroheshin në shkollë.

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.