Welcome to Vlora

“Xhamat e errët” , 2 biznesmenë në pranga, pezullohen nga detyra 4 zyrtarë

Katër punonjës të Drejtorisë Rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor, Fier janë pezulluar nga detyra dhe dy pronarë biznesesh janë arrestuar pasi pajisnin drejtuesit e automjeteve, me certifikata false të errësimit të xhamave.

Policia bën me dije se në kuadër të operacionit policor të koduar “Kolaudimi”, u ekzekutuan masat e sigurisë “Arrest në burg”, për” V. D., 29 vjeç dhe Xh. A., 32 vjeç, të dy banues në Fier, për veprën penale “Falsifikimi i dokumenteve”.

Gjithashtu, në kuadër të këtij operacioni, u ekzekutuan masat e sigurisë “Pezullimi i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik”, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”, për punonjësit: R. S., 32 vjeç, I. N., 45 vjeç, M. M., 39 vjeç dhe D. Xh., 34 vjeç, të katërt banues në Fier.

Nga veprimet hetimore të kryera, ka rezultuar se shtetasit V. D. dhe Xh. A., përmes bizneseve përkatëse, pajisnin drejtuesit e automjeteve, me certifikata false të errësimit të xhamave, ndërsa 4 punonjësit e pezulluar të Drejtorisë Rajonale të Shërbimit të Trasportit Rrugor Fier, dyshohet se duke pasur dijeni për falsitetin e këtyre certifikatave, vlerësonin automjetet si të rregullta, gjatë kontrolleve që kryenin, në pikat e kolaudimit, në Fier dhe në Lushnjë.

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.