Welcome to Vlora

Kush është biznesmeni Lul Morina që sot i bllokuan pallatin pa leje?

Një ditë pas njoftimit verbal të një vendimi qeverie për konfiskimin e ndërtimeve pa leje, zëvendëskryeministrja Belinda Balluku tha se këtë të Enjte është kryer aksioni i parë. Bëhet fjalë për një godinë 9-katëshe pa leje e biznesmenit Julian Morina.

Në një video të postuar në FB, ajo shfaqet krah një drejtuesi të policisë dhe shefes së re të IKMT Dallëndyshe Bici dhe njofton konfiskimin e një godine në Farkë. Balluku thotë se janë 7 kate mbi tokë dhe dy nëntokë, pa leje.

Në video, zëvendëskryeministrja shprehet se vendimi për konfiskimin u mor bazuar “në VKM-në e djeshme”.

Mësohet se ndërtesa në Farkë është në pronësi të biznesmenit Julian Morina, i njohur si Lul Morina.

Pallati ndodhet përballë një tjetër biznesi të tij, Hotel Radison Morina. Objekti, i ndërtuar në një zonë tepër të lakmuar në kryeqytet, është ndërtuar i gjithi pa leje, përkatësisht dy kate nën tokë dhe shtatë kate mbi tokë.

Biznesmeni Julian Morina i duhet të paguajë gjobën prej 35.000 lekë për metër katror për objektin e tij, ose do e dhurojë që të përdoren si apartamente për strehim social apo mjedise zyrash për institucionet.

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.