Welcome to Vlora

Tragjedia/ Kush ishte Vera Myrtaj, shqiptarja në Itali që u vra nga bashkëshorti: Njërën prej vajzave e kishte në karrocë

Mynevere Karabollaj (Myrtaj), ose Vera siç thirrej nga miqtë,  tridhjetë e shtatë vjeçarja që u vra sot nga ish bashkëshorti në Itali, la burrin e saj tre vjet më parë. Ajo punonte si estetiste në shtëpi që dy vajzave të mos i mungonin asgjë.

Ajo u nda nga i shoqi tre vjet më parë dhe jetonte me dy vajzat e saj në Spinea (Venecia). Për një vit e gjysmë ajo kishte një partner të ri. Një lidhje që mund të ketë shkaktuar xhelozinë e ish-it që i vrau të dy të dielën e 20 nëntorit. Viktimat janë 37-vjeçarja Vera Myrtaj dhe 23-vjeçari Flonino Merkuri.

Vera Myrtaj kishte ardhur në Itali, nga Greqia, rreth tetë vjet më parë; me sa duket me sugjerimin e dy vëllezërve që kishin kohë që punonin në Gadishull. Menjëherë pas kësaj, gruas iu bashkua edhe ish-bashkëshorti i cili kishte kërkuar ribashkim. Në vitin 2016, të dy ishin zhvendosur në Spinea, ku kishin banuar në  një shtëpi të madhe në via Leopardi. Një shtëpi në të cilën ndër vite ishin investuar mijëra euro për ta përshtatur me nevojat e vajzës së tyre më të vogël 13-vjeçare, me aftësi të kufizuara në karrocë.

Fillimisht, sipas disa fqinjëve, çifti duket se ka qenë i shkujdesur. Pastaj problemet e para, të cilat u bënë gjithnjë e më serioze. Ai do të kishte ngritur vazhdimisht duart drejt gruas që më në fund kishte gjetur forcën ta linte dhe të fillonte një jetë të re.

Prandaj Vera Myrtaj kishte përveshur mëngët, duke punuar edhe më shumë se më parë në hotele të ndryshme në qendrën historike të Venecias. Sidoqoftë, Covid – dhe mbyllja e strukturave të ndryshme në muajt më të vështirë të pandemisë – i kishte ngatërruar planet e saj duke e detyruar atë të ‘rishpikte’ veten. Për të mos lejuar që dy vajzave të saj – 13 dhe 15 vjeç tu mungonte diçka ajo kishte filluar të ishte estetiste në shtëpi: thonjtë, flokët.

Ajo kishte arritur të krijonte një rreth të madh klientësh, disa prej të cilëve ishin lidhur me një tridhjetë e shtatë vjeçare, e cila nuk e mohoi kurrë një buzëqeshje.

“Këtë mëngjes mora vesh se çfarë ndodhi – thotë Michaela, një kliente – ajo kishte një takim me të sot, por ajo nuk u përgjigj dhe kështu erdha këtu. Unë jam e tronditur: ajo ishte një engjëll, ajo nuk i meritonte të gjitha këto. Ajo nuk ka folur asnjëherë për ish-bashkëshortin por gjithmonë dhe vetëm për dy vajzat e saj. Ai gjithmonë përsëriste: “Ata janë gjithçka për mua”.

Pak muaj më parë, shoqëruesi i ri i 37-vjeçares do të ishte vendosur në shtëpinë e saj në Spinea. Ndoshta kjo do të ishte ‘fitili’ që shkaktoi zemërimin e vrasësit. Një burrë i dhunshëm, sipas rikonstruksioneve të para, që e kishte rrahur disa herë gruan kur jetonin bashkë. Megjithatë, Viron Karabollaj kishte mbajtur kontakte me familjen e tij dhe vinte periodikisht për të marrë dy vajzat e tij për të kaluar kohë me to. Burri punonte prej vitesh në “Venetoponteggi”, një kompani ndërtimi në Chirignago me seli në Mirano

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.