Welcome to Vlora

Policia Rrugore Vlorë shton masat, 4 shoferë të arrestuar, pezullohen 65 patenta

Policia Rrugore e Vlorës, masa të shtuara për parandalimin e aksidenteve rrugore, evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor apo drejtojnë mjetet në mënyrë të parregullt.

Gjatë javës që lamë pas, si rezultat i shtimit të kontrolleve me radar dhe dragera, si dhe falë bashkëpunimit me qytetarët të cilët kanë denoncuar në 112 e në Komisariatin Dixhital, shkeljet e konstatuara, nga shërbimet e Policisë Rrugore janë arrestuar 4 shtetas për veprën penale “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”.

Gjithashtu, janë pezulluar 65 leje drejtimi, nga të cilat: 3 për drejtim mjeti nën ndikimin e alkoolit, 59 për drejtim mjeti mbi shpejtësinë e lejuar dhe 3 për shkelje të ndryshme të Kodit Rrugor.

Janë vendosur 1333 masa administrative gjatë javës që lamë pas, të ndara si vijon:

– 664 masa për tejkalim shpejtësie;

– 41 masa për mosvendosjen e rripit të sigurimit;
– 7 masa për mosvendosjen e kaskës mbrojtëse;
– 20 masa për përdorimin e aparatit celular;
– 89 masa për parakalime të gabuara;
– 118 masa për ndalim/pushim të mjetit në kundërshtim me sinjalizimin rrugor dhe rregullat e qarkullimit;
– 13 masa për mungesë të siguracionit të mjetit;
– 381 masa për shkelje të rregullave të tjera të Kodit Rrugor.

Policia Rrugore e Vlorës falënderon drejtuesit e mjeteve dhe këmbësorët që respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor dhe fton të gjithë qytetarët që të denoncojnë në 112 dhe në Komisariatin Dixhital, çdo rast të shkeljeve të rregullave të qarkullimit rrugor, duke u garantuar reagim të shpejtë dhe të paanshëm.

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.