Welcome to Vlora

Paralajmërimi i sizmologut grek: Gjatë 2023-t mund të godasë një tërmet shumë i fortë

“Në Greqi, mesatarisht, çdo vit kemi një tërmet me magnitudë 6 ballë të shkallës Rihter ose edhe më të madh. 2022 kaloi pa asnjë tërmet mbi pesë e gjysmë.

Kështu që gjasat për të pasur një tërmet të fortë në Greqi me magnitudë 6 dhe pak më të madh në vitin 2023 janë rritur ”, tha profesori i sizmologjisë, Gerasimos Papadopoulos.

Duke folur për ERT-në për tërmetin që tronditi Mytilinin në orët e para të së shtunës, 7 janar, ai theksoi se shanset për të pasur tërmete me magnitudë 6 do të rriten.

Për banorët që kanë dëmtime të vogla në shtëpitë apo vendet e tyre të punës, ai tha se duhet të marrin mendimin dhe këshillën e një inxhinieri.

Si shpërndahet tërmeti me magnitudë 6 Rihter, shkruan AlbEu.com.

Një tërmet me magnitudë 6R kërkon rreth një mijë e katër pasgoditje për t’u shpërndarë.

Nga ana tjetër, megjithatë, ai tha se “shumë tërmete ndodhin në det dhe nuk kanë efekte negative.”

“Pra , duhet të peshojmë gjithçka dhe të shohim që aktiviteti sizmik në Greqi është shumë i lartë, por në të njëjtën kohë i moderuar, sepse shumë tërmete të forta ndodhin në një mjedis nënujor. Edhe të tjerat zhvillohen në tokë, por larg qendrave të populluara ”, shtoi Papadopoulos, shkruan Protothema.

Në fund ai rekomandoi “gatishmëri, informacion, trajnim, stërvitje shkollore, plane emergjente nga autoritetet qendrore të mbrojtjes civile. Këto institucione duhet të përmirësohen vazhdimisht duke i ofruar shoqërisë.”

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.