Welcome to Vlora

Greqia dërgon avion për të shuar zjarret në ishullin e Sazanit

Greqia ka dërguar avion për të shuar zjarret në ishullin e Sazanit, aty ku prej 4 ditësh vijon beteja e zjarrfikësve me flakët.

Lajmi është konfirmuar nga ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, i cili njofton se kërkesa për ndihmë u bë nga Shqipëria dhe vendi fqinj u përgjigj menjëherë.

“Greqia iu përgjigj menjëherë pozitivisht kërkesës sonë për të angazhuar sot, herët në mëngjes një avion tip Canadair CL 415 për shuarjen e zjarrit në Sazan. Ekspertët vlerësuan se është e nevojshme ndërhyrja nga ajri, por thelbësore mbetet puna e forcave në terren. Mirënjohje partnerëve tanë të Mekanizmit të Mbrojtjes Civile të BE për ndihmën e pakursyer në emergjenca të tilla dhe jo vetëm”, shkruan në rrjetet sociale ministri Peleshi.

Prej disa ditësh, dhjetra ushtarë dhe zjarrfikës janë angazhuar për të shuar zjarret në ishullin e Sazanit, një ishull i pabanuar dhe që nuk dihet arsyeja e rënies së flakëve.

Ndërhyrja nga terreni ka bërë të mundur vendosjen nën kontroll të zjarrit, por vatrat aktivizoheshin sërish. E për këtë arsye u vlerësua se ndërhyrja nga ajri do të jetë efikase.

Avioni Canadair CL-415 është projektuar posaçërisht për shuarjen e zjarrit nga ajri, por mund të kryejë edhe role të tjera të ndryshme, të tilla si kërkim-shpëtimi dhe transporti.

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Greqi, pas një sërë kontaktesh falenderoi autoritetet atje për përgjigjen në kohë ndaj Shqipërisë.

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.