WelcometoVlora

Dietë/Kjo dietë do t’ju ndalojë urinë e tepërt; studimet tregojnë një regjim të ri dhe të shijshëm

Zakonisht fjala dietë  na bën të mendojmë për të gjitha ushqimet që nuk mund të hajmë për të qënë të shëndetshëm si patatinat, ëmbëlsirat dhe karbohidratet.  Megjithatë, shkenca tani ka gjetur një dietë që nuk e bën këtë: Dieta mesdhetare. Një studim i ri, i botuar në revistën Obesity, ka zbuluar se një dietë mesdhetare, […]

Zakonisht fjala dietë  na bën të mendojmë për të gjitha ushqimet që nuk mund të hajmë për të qënë të shëndetshëm si patatinat, ëmbëlsirat dhe karbohidratet.  Megjithatë, shkenca tani ka gjetur një dietë që nuk e bën këtë: Dieta mesdhetare.

Një studim i ri, i botuar në revistën Obesity, ka zbuluar se një dietë mesdhetare, e cila bazohet në ushqime me bazë bimore, si barishte dhe perimet, drithërat, bishtajoret, arra dhe peshqit, mund t’i pengojë njerëzit të hanë më shumë se ata kanë nevojë.

Studimi mati efektet e konsumit afatgjatë të një diete perëndimore me atë mesdhetare gjatë një periudhe 38-mujore dhe zbuloi se ata në një dietë mesdhetare nuk zgjodhën të hanin të gjithë ushqimin në dispozicion për ta dhe mbajtën një peshë normale.

“Për krahasim, ata në një dietë perëndimore hëngrën shumë më tepër sesa kishin nevojë dhe morën peshë”, tha studiuesi kryesor , Carol A. Shively, Ph.D., profesor i patologjisë në Ëake Forest School of Medicine.

Gjetjet japin provën e parë eksperimentale që një dietë mesdhetare është e mbrojtur nga rritja e konsumit, obezitetit dhe para diabetit në krahasim me një dietë perëndimore.

Burimet e bimëve sigurojnë proteinë dhe yndyrën në dietë mesdhetare, dhe burimet e kafshëve sigurojnë ushqyesve në dietë perëndimore.

Çfarë duhet të hani një dietë mesdhetare?

Burimet më të mira të bimëve të proteinave

Tofu

Thjerrëzat dhe qershi

Kikirikë dhe bajame

Fara Chia

quinoa

Fasule të zeza

Burimet më të mira bimore të yndyrave të shëndetshme:

avokado

Arra: arra, bajame, fistikë

Gjalp kikiriku

Vaj ulliri

vaj susami

ullinj

Farërat: chia, luledielli

Add comment