WelcometoVlora

Sot, përkujtojmë 101-vjetorin e ndarjes nga jeta të Heroit i Popullit, Selam Musai

Selam Musai (1860-1920) lindi në fshatin Salari të Tepelenës nga një familje me tradita patriotike. Ishte udhëheqës i kryengritjeve në Vlorë dhe ra heroikisht për çlirimin e saj. Mbasi u rekrutua ushtar, kaloi 5 vjet në...

Flamurtari shpallet kampione, vajzat vlonjate “rrëmbejnë” trofeun për herë të 23-të

Flamurtari është shpallur kampione për edicionin 2020-2021, në basketboll për femra. Vajzat vlonjate kanë bërë paraqitje dinjitoze në pallatin e sportit “Flamurtari”, duke mposhtur 68-60 Partizanin. Në ndeshjen e 3-të...

Miratohet kontrata, Aeroporti i Vlorës do të ndërtohet me koncension

Qeveria shqiptare ka miratuar vendimin që i hap rrugën koncesionit të aeroportit të Vlorës. Sipas vendimit të botuar në Fletoren Zyrtare, projekti për ndërtimin e aeroportit të Vlorës do të zbatohet nga konsorciumi...

Horoskopi i të enjtes/ Shenjat që parashikohen të keni një ditë të ngarkuar emocionale dhe profesionale

Dashi Të lindurit e kësaj shenje do të kuptojnë se është koha e duhur për të rritur nivelin e profesionalizmit. Do të bëni ndryshime edhe në jetën profesionale. Ndodhitë gjatë ditës së nesërme nuk do t’ju lejojnë të...

Horoskopi i të mërkurës/ Kohë shumë emocionuese për ju, mundësi të reja në horizont

Dashi Aftësitë e tua të komunikimit janë aq të forta si kurrë më parë, kështu që gjasat janë që gjërat të arrini t’i përmbushni me sukses. Jini të sinqertë dhe të hapur me bashkëpunëtorët tuaj, sepse vetëm kështu do të...

“E mbyll në datën 30 qershor”, Sinan Idrizi flet për Flamurtarin: Sot të japin mend dhe dje e braktisën. Fakaj : Idrizi të shpallet “non grata” në Vlorë.

Flamurtari ka rënë në Kategorinë e Dytë dhe kjo histori nuk kishte sesi të kalonte si thjeshtë e radhës në media. I ftuar në “Procesin Sportiv” ishte administratori i Flamurtarit, Sinan Idrizi. Ky i fundit ka treguar...

Horoskopi i të martës/ Tregoni autoritetin e duhur, mund të bëheni pjesë e një situate të caktuar

Dashi Do të kaloni një ditë dinamike. Çdo aktivitet në të cilin do të përfshiheni, do të jetë i mirëpritur. Duhet të harroni biznesin duke favorizuar kështu romancën. Përpiquni të mos prishni atmosferën duke bërë shaka...

Kryebashkiaku Leli pret në zyrë përfaqësuesit e bizneseve të Lungomares : Sëbashku do ja dalim

Kryebashkiaku i Vlorës z.Dritan Leli ka pritur ditën e sotme ne zyrën e tij përfaqesuesit e biznesit të zonës së Lungomares . Megjithëse e diel, problematikat e bizneseve në qytet janë gjithnjë prioritet prandaj edhe...

“As test Covid, apo dokument tjetër”, Shqipëria hap kufijtë për turistët

Të gjithë qytetarët shqiptarë e të huaj të cilët zgjedhin Shqipërinë për të kaluar pushimet mund ta bëjnë atë pa asnjë problem apo pengesë. Me anë të një njoftimi në Facebook, Ministria e Punëve të Jashtme thekson se të...

Ministri Blendi Klosi tregon kushtin e panegociueshëm: Asnjë leje për plazh privat nëse nuk kanë vrojtues plazhi

Ditën e sotme është afati i fundit i aplikimeve në e-Albania për subjektet që duan të marrin leje për plazh privat. Ministri i Turizmit, Blendi Klosi, është shprehur për Tv Klan se kusht i panegociueshëm për lidhjen e...

Shpellat e Smokthinës dhe Guri me Qiell i Vranishtit

Zona e Lumit të Vlorës, një pjesë e të cilës përfshihet në atë që njihet me emrin Krahina e Labërisë, është një nga hapësirat më me vlerë në qarkun e Vlorës. Resurset natyrore dhe ato kulturore-arkeologjike, spikasin në...

Kryebashkiaku i Vlorës ndjek punimet në terren : Ju kërkojmë ndjesë….

Ndërhyrjet në pjesët e dëmtuara të rrugëve në qytet do të jenë të vazhdueshme prandaj shpresojmë në mirëkuptimin tuaj në rast se krijohen pengesa të vogla në trafik. Sot ishim në rrugën përpara Muzeut, ditët e ardhshme...

Horoskopi i të dielës/ Mund të jeni në epiqendër të ngjarjeve të rëndësishme, ruhuni nga gjërat e pakëndshme

Dashi Të lindurit e kësaj shenje do të përpiqen të ndryshojnë sjellje. Do tentoni për të luftuar zakonet e këqija. Ka gjasa të dëshpëroheni për shkak të partnerit/partneres suaj. Rekomandohet të nisni një jetë të re...

Vlonjati synon Tokyo 2021, boksieri Rexhildo Zeneli drejt ëndrrës Olimpike

Boksieri nga Vlora Rexhildo Zeneli është pranë realizimit të ëndrrës së tij per të marrë pjesë në lojërat olimpike Tokyo 2021. Ai tregon parapërgatitjet për pjesëmarrjen ne këtë kompeticion ku si trajner dhe mbështetës...

Lumi i fundit i egër në Europë, 30 shkencëtarët e huaj zbarkojnë në Shqipëri për mbrojtjen e Vjosës

30 shkencëtarë nga Austria, Shqipëria, Italia dhe Gjermania po studiojnë dy degët kryesore të Vjosës si dhe kanë bërë gati të gjitha të dhënat që do të përdoren për të kundërshtuar në gjykatë projektet e planifikuara të...

“Netët e Bejkës së Bardhë”, këtë fundjavë Piluri kthehet në kryeqendrën e muzikës, kujtohet Lefter Çipa, Princi i polifonisë shqiptare

“Netët e Bejkës së Bardhë” që zhvillohet në Pilur të Himarës këtë fundjavë, në datat 5 dhe 6 qershor, na rikthen bukur polifoninë, dhe kujtimin e të madhit, princit të polifonisë Lefter Çipa. Bardi i polifonisë Lefter...

Lajmet

Sa shpesh duhet të ushtrohemi në javë?

Për një njeri që punon në zyrë. është e mjaftueshme të frekuentohet palestra 2-3 herë në javë. Nëse ai merret me not, tenis apo futboll, edhe këto janë aktivitete fizike. Përgatitja stërvitore intensive bën që gjithkush...