Welcome to Vlora

VIDEO\ Policia rrugore e Vlorës “më dorë të hekurt” ndaj shoferëve/ Qindra gjoba dhe patenta të pezulluara

DVP Vlorë, Policia Rrugore e Vlorës, masa të shtuara për parandalimin e aksidenteve rrugore, evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor apo drejtojnë mjetet në mënyrë të parregullt.

Gjatë javës që lamë pas, si rezultat i shtimit të kontrolleve me radar dhe dragera, si dhe falë bashkëpunimit me qytetarët të cilët kanë denoncuar në 112 e në Komisariatin Dixhital, shkeljet e konstatuara, nga shërbimet e Policisë Rrugore janë arrestuar 4 shtetas për veprën penale “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”.

Gjithashtu, janë pezulluar 54 leje drejtimi, nga të cilat: 13 për drejtim mjeti nën ndikimin e alkoolit, 38 për drejtim mjeti mbi shpejtësinë e lejuar dhe 3 për shkelje të ndryshme të Kodit Rrugor.

Janë vendosur 1185 masa administrative gjatë javës që lamë pas, të ndara si vijon:

– 467 masa për tejkalim shpejtësie;

– 56 masa për mosvendosjen e rripit të sigurimit;

– 16 masa për mosvendosjen e kaskës mbrojtëse;

– 26 masa për përdorimin e aparatit celular;

– 92 masa për parakalime të gabuara;

– 134masa për ndalim/pushim të mjetit në kundërshtim me sinjalizimin rrugor dhe rregullat e qarkullimit;

– 9masa për mungesë të siguracionit të mjetit;

– 385 masa për shkelje të rregullave të tjera të Kodit Rrugor.

Policia Rrugore e Vlorës falenderon drejtuesit e mjeteve dhe këmbësorët që respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor dhe fton të gjithë qytetarët që të denoncojnë në 112 dhe në Komisariatin Dixhital, çdo rast të shkeljeve të rregullave të qarkullimit rrugor, duke u garantuar reagim të shpejtë dhe të paanshëm.

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.