Welcome to Vlora

Ndërroi jetë pasi piu ilaçin për dhëmballën, prindërit rrëfejnë momentet e fundit të 32-vjeçarit

Një ngjarje tragjike ka ndodhur dje në Kolonjë, ku një 32-vjeçar ndërroi jetë pas problemeve me dhëmballën. Prindërit e Genti Ihsaj nga fshati Kagjinas i Kolonjës, kanë rrëfyer momentet e fundit të të birit, që sipas tyre ndërroi jetë pas mjekimit që kishte marrë.

Me lotë në sy, Dashamir dhe Shega Ihsaj tregojnë se 32-vjeçari nuk kishte pasur probleme shëndetësore më parë, vetëm ditët e fundit ankohej nga dhimbja e dhëmbit.

“Djali erdhi nga Erseka. Një ilaç me pluhur e kishte pirë në Ersekë, ndërsa 3 lloj me kokrra që i kishte marrë më pas i piu në shtëpi, erdhi nga ora 10 nga 10 e 30 i piu. Atë pluhurin që piu në Ersekë ai e kish bërë me djersë. Te dentisti vajti, ia kishte dhënë edhe recetën, Lenci (dentisti) i kishte dhënë recetë dhe pastaj djali vajti në farmaci dhe i mori. Kishte shqetësime nga dhëmballa dhe koka thoshte më dhemb shumë, ishte buhavitur edhe nga gusha. Sa erdhi zbriti nga makina dhe u ndërrua se ishte bërë ujë në djersë. Kur erdha unë nga lopët që ishte ora 15:30-16:00 djali po rrinte në ballkon dhe më foli, ‘hë me mami mbarove andej, mbarove me lopën?’. Sa hoqa çorapet i hodha dhe bukë qenit, as 5 minuta nuk qëndrova jashtë, kur hyra në kuzhinë unë djali ishte shtrirë aty. Thirr o Genti o Genti e fërkova nga duart, ishte bërë akull djali nga duart, as mu përgjigj asgjë. Pastaj ngrita kujën, dola u thirra komshinjve aty ta merrnin djalin ta shpinin në Ersekë se thashë mbase nuk është aq keq. Lajmëruan nja dy djem ambulancën, e nxorën me makinë dhe rrugës e kishin gjetur ambulancën.
Lindi djali, që kur ishte fëmijë dhe derisa u bë 35 vjet djalë, nuk ishte shtruar një herë në spital, s’kishte bërë asnjë gjilpërë në trup, nuk ankohej për gjë edhe gripërat atë rrallë e zinin. Djali të mërkurën ishte edhe në punë, por nuk e kishte kaq sa ç’e kishte dje të ënjtur. Ne i thoshim ik në Ersekë, mos hajde në shpi, shko vizitohu! Ne kërkojmë të zbardhet e drejta e djalit”, tha nëna e 32-vjeçarit.

Babai i djalit tha se i biri vajti tek dentisti në Ersekë, mori recetën më pas vajti tek farmacia dhe u kthye në shtëpi, ku menjëherë piu ilaçet.

“Koka i dhembte dhe nga fyti ishte buhavitur (ënjtur) kishte dhe shumë djersë. Ç’të them unë, ai (djali) vajti ku thanë ata. Nuk di gjë, presim kur të nxjerrin ata rezultatet. Po tani, nuk them dot. Djali nuk vuante nga asnjë sëmundje tjetër. Vetëm nga dhëmballa”, tha i ati.

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.