Welcome to Vlora

Kush e liroi nga burgu Dritan Rexhepin, “mbreti shqiptar i kokainës” doli për sjellje të mirë

Gazetarët në Ekuador janë vënë në garë për ta gjetur dhe intervistuar Dritan Rexhepin të cilin e quajnë “mbreti shqiptar i kokainës”.

Gazetarja Yalile Loaiza i ka kushtuar një shkrim të gjatë vlonjatit Rexhepi pas lirimit nga burgu.

Dritan Rexhepi, krimineli shqiptar që organizoi një strukturë të sofistikuar për dërgimin e kokainës nga Ekuadori në Evropë , pranoi para lirinë , të njohur si një regjim gjysmë i hapur, në nëntor të vitit 2021. Kjo e drejtë, e cila iu mohua në raste të mëparshme, detyron ai të qëndrojë në Ekuador deri më 26 qershor të vitit 2027, kur i përfundon dënimi për trafik droge, por duke e vuajtur dënimin në liri.

Rexhepi, i cili njihet edhe me emrat Lulëzim Murataj ose Edmir Kraja , duhet të paraqitet çdo 15 ditë përpara njësisë së riintegrimit social në Guayaquil.

Atij gjithashtu i ndalohet të largohet nga vendi dhe të përsërisë krime të tjera. Sipas dosjes, nëse Rexhepi nuk respekton dispozitat e gjyqit, ai do të shpallej i arratisur.

Sipas Balkan Insight , Rexhepi, i njohur si “ mbreti i kokainës ”, është lideri i një federate kriminale transnacionale të trafikantëve shqiptarë të drogës që ka trafikuar kokainë me vlerë qindra milionë euro nga Amerika e Jugut në Evropë.

Trafiku i Rexhepit, i cili filloi në vitin 2014 gjatë qeverisë së Rafael Correa -s dhe vazhdoi gjatë mandateve të Lenín Moreno -s dhe Guillermo Lasso, vazhdoi edhe ndërsa ishte në burg, pasi  ai mbante një celular, edhe pse autoritetet mohuan që ai të kishte pajisje. në qelinë e tij.

Dokumentet e ndryshme të gjykatës italiane identifikuan 42-vjeçarin si ”mbret të padiskutueshëm ”me akses në “sasi të pafundme kokaine” nga Kompania Bello, një kartel i përbërë nga 14 banda kriminale shqiptare të përfshira në trafikun e drogës dhe që, sipas autoriteteve, ai operon që nga viti 2014 në Ekuador, Holandë, Belgjikë, Shqipëri dhe Itali , sipas shkrimit që u publikua në nëntor të vitit 2021 nga The Wall Street Journal.

Rexhepi u kap në vitin 2014 në Ekuador dhe u dënua në vitin 2015 me 13 vite burg për trafik droge. Ai u mbajt në një burg të Guayaquil dhe më pas në burgun Latacunga, 100 kilometra nga Quito. Infobae mësoi në mënyrë jozyrtare se Rexhepi ka mbajtur kontakte me autoritetet e vendit deri më 15 janar të këtij viti, por më pas është zhdukur.

Kjo medie kërkoi informacion nga Gjykata Provinciale e Guayas për respektimin e masave të parashikuara nga Rexhepi në regjimin gjysmë të hapur të çështjes së tij, por nuk pati asnjë përgjigje.

Po kështu, Infobae ka kontaktuar me mbrojtësin publik që ka kryer procesin e para-lirimit të Rexhepit, por avokati siguroi se nuk i mban mend detajet e çështjes dhe se nuk mund të raportojë nëse kapoja shqiptare ka vazhduar të respektojë dispozitat e organeve gjyqësore.

Sipas procesit, Rexhepi u favorizua me regjimin gjysmë të hapur pasi kishte kryer të paktën dy të pestat e dënimit. Gjithashtu, në datën 4 nëntor 2021, përmendet se kapoja shqiptare ” ka një sjellje shumë të mirë”, përveç kësaj nuk regjistron tentativë arratisjeje, po ashtu ka edhe një raport pune.

Sipas informacioneve nga Funksioni Gjyqësor, Rexhepi siguroi se do të jetonte në një apartament në Central Park të Samborondón, 14 kilometra nga Guayaquil. Në këtë kompleks banesash private, një apartament prej 125 m2 mund të kushtojë nga 165 000 USD.

Mirëpo, siç thuhet në raport, më 10 shkurt 2022, Rexhepit i është autorizuar ndërrimi i adresës, por adresa e re nuk është e shënuar. Kjo nuk është hera e parë që Dritan Rexhepi tenton të dalë nga burgu. Më 23 dhjetor 2020, një gjyqtari mohoi kërkesën për lirimin e kapos shqiptar.

Në atë kohë, avokat i Rexhepit ishte Harrison Salcedo, i cili u qëllua me armë në prill të këtij viti në Kuito. Salcedo ishte gjithashtu një mbrojtës i ish-zëvendëspresidentit Jorge Glas dhe i José Luis Zambrano, alias Rasquiña, i cili ishte lideri i Los Choneros derisa u vra në dhjetor të vitit 2020 në një qendër tregtare në Ekuador.

Rexhepi kërkohet nga sistemi i drejtësisë në Shqipëri, Belgjikë dhe Itali për shumë krime. Mbi të rëndojnë dy kërkesa për ekstradim, nga Shqipëria dhe Italia. Gjykata Kombëtare e Ekuadorit vendosi se shqiptari do të ekstradohet në vendin e origjinës sapo të përfundojë dënimin në Ekuador.

Avokati Pablo Encalada shpjegoi për Infobae se kapoja shqiptar përfitonte nga lirimi paraprak sepse “nuk ka asnjë pengesë”. Encalada shtoi se kjo ”nuk është e drejtë, por është ligjërisht ajo që i takonte“.

I pyetur për mundësinë që Rexhepi të jetë arratisur, Encalada siguroi se në këtë rast Ekuadori “do t’i kishte dështuar”, pasi vendi premtoi se do ta ekstradonte shqiptarin kur ai të përfundonte dënimin në vend./Infobae

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.