Welcome to Vlora

“Respekte për Petron e Vlorës…” si i demonstronte në “Tik Tok” veprat kriminale banda shqiptare në Greqi: Policja i informonte

GREQI  – 22 është numri i të arrestuarve nga policia greke, pas aksionit për shkatërrimin e një bande shqiptare që merrej me trafik droge dhe vjedhje e grabitje banesash. Mes të arrestuarve është një vajzë që punonte në polici. Po ashtu mediat greke raportojnë se banda drejtohej nga shqiptari 30-vjeçar Esmin Ferhati që po ashtu ra në pranga.

Sipas mediave greke, policja kishte marrëdhënie pune në tregtinë e drogës me shqiptarin që mbeti i plagosur pasi tentoi të arratisej nga policia. Policja kishte dekonspiruar një nga operacionet e mëparshme pasi kishte informuar bandën për lëvizjet e policisë.

Ndërkohë mediat greke kanë publikuar edhe disa video të këtij grupi ku dëgjohen duke folur shqip dhe duke përshëndetur miqtë e tyre në Vlorë. Një nga gabimet e bëra nga banditët mashtrues të Kampusit, është se ata ngarkonin video të shfrytëzimeve të tyre në Tik-Tok. Material me armë, pistoleta, makina të shtrenjta, ora dhe shumë para, që provokuan ndjekësit e tyre t’i “fusin në dorë” pasi i shihnin të jetonin bujarisht pa punuar asnjëri prej tyre. Grabitjet, sidomos në orët e para të mëngjesit , por edhe trafiku i drogës, kanë qenë burimet e “parave të zeza”.të bandës, ndërsa në dosjen voluminoze të çështjes, e cila u krijua nga Nëndrejtoria e Sigurimit të Athinës, përfshihen ngjarje që përshkruajnë në mënyrën më të gjallë veprimin e bandës. Tipike, ajo e ndodhur rreth një muaj më parë, kur shqiptarët porositën dërgesën dhe në momentin që dërguesi po largohej, i thanë të vononte sepse do të vidhnin dyqanin.

Shto koment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.