Welcome to Vlora

Rrëfehet ish-piloti: Mars 1997, Safet Zhulali dhe qeveria më urdhëruan të hap zjarr mbi njerëz!

Eljan Tanini bisedoi këtë të diel me ish pilotin Agim Matraku, që merrte urdhëra në ajër për të vrarë njerëz në Bënçë. Urdhërat e Safet Zhulalit dhe të qeverisë vinin jo të shkruar. Por ai nuk u bind. Pasojat vazhduan… Ndiqni rrëfimin e plotë të tij...

Ekspozitë në 110-vjetorin e lindjes së shkrimtarit Petro Marko

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë dhe Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit në 110-vjetorin e lindjes së shkrimtarit Petro Marko çelën sot ekspozitën “Petro Marko – 110-vjetori i lindjes”, me pjesëmarrjen e familjarëve të shkrimtarit, studiuesve...

Historia e veçantë/‘Pija çdo ditë 2 shishe alkool, doja të vdisja’ biznesmeni 60 vjeçar nga Vlora rrëfen luftën e tij me depresionin dhe frymëzimin për t’ia dalë mbanë

Historia frymëzuese e Pirro Xhakës, 60- vjecarit nga vlora i cili arriti të mposhte vitet e gjata të depresionit. Tani më kemi dëgjuar dhe lexuar se si sporti ndikon  pozitivisht në shëndetin fizik dhe atë mendor. Aktiviteti fizik ka një rol të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë të kthesës së madhe historike. Duke nisur protestat paqësore, ata sollën rënien e sistemit...

Në përkujtim të Luftës Civile të Dukatit – MARTIRËT QË NUK U QUAJTËN KURRË DËSHMORË

Nese pergjate viteve te shkuara eshte folur gjithmone dhe jane nderuar permes ceremonish te vecanta te gjithe ata qe u quajten Deshmoret e Atdheut (Disa prej te cileve ishin vertete te tille), une sot kam zgjedhur qe permes ketyre radheve te bej nje...

Kategoria - Histori

Weather Data Source: das wetter morgen in Vlora

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.